۱۳۹۰ مهر ۱۸, دوشنبه

لکها و لکستان

این نقشه لکستان سرزمینی را نشان می دهد. یعنی سرزمینی که اکثریت قریب به اتفاق مرمان آن لک هستند. البته لک ها جدای از این سرزمین بهم پیوسته در نقاط دیگری از ایران و عراق و ترکیه هم زندگی می کنند. گفته می شود که ریشه تمامی لک ها به همین سرزمین مشخص شده در این نقشه باز می گردد. برای ایرانیان مشهورترین لک ها یکی کریم خان زند است و دیگری باباطاهر عریان.
ناحیه یا نواحی لک نشین با لکستان متفاوت است. لکستان تقریبا شامل همین نقشه ای است که ملاحظع می فرمایید. یعنی ناحیه ای که هویت سرزمینی آن لکی است. و شامل شهرستان دره شهر و بخشی از شهرستان شیروان و چرداول در استان ایلام، شهرستان هرسین و بخشی از شهرستان های اسلام آباد غرب، کرمانشاه، صحنه، کنگاور و سنقر در استان کرمانشاه و بخشی از شهرستان های تویسرکان، نهاوند و ملایر در استان همدان و شهرستان های کوهدشت ، دلفان و سلسله و بخشی از شهرستان های پلدختر و خرم آباد و بروجرد در استان لرستان می شود یکعنی اساسا هویت سرزمینی مناطق فوق الذکر لکی است و سایر اقوام اگرچه جمعیت کمی را تشکیل می دهند در مقاطع مختلف تاریخی بطور پراکنده میان لک ها اسکان یافته اند.در عراق لک ها را در کنار کردهای شیعه و لرهای شیعه بعنوان فیلی می شناسند با این تفاوت که اکثر کردهای شیعه و لرهای شیعه ی عراقی نباخاکشان همین عراق امروزی است اما اکثر لک ها از ایران در مقاطع مختلف تاریخی با اهداف تجاری - اقتصادی به بغداد و عتبات عالیات مهاجرت کرده اند. اما با گذشت قرن ها زبان و فرهنگ خود را حفظ کرده اند.همچنین در گذشته نوحی لک نشین در شهرستان های پلدشت و ماکو و نیز در جمهوری نخجوان امروزی هم وجود داشته است. نام خانوادگی لکستانی در آن ناحیه یادگار آن دوران است.
برگرفته از فیسبوک: 

United,strong and freeIRAN.ایرانزمین یکپارچه نیرومند و آزاد‏

به اشتراک گذارید:

. Balatarin . Azadegi . Donbaleh . Risheha . Sabzlink . Cloob . Khabarnet . Digg . Delicious . Friendfeed . Addthis to other . Cloob . Oyax . Stumbleupon . Twitter . Facebook . Email To: . Reddit . Subscribe to Feed

هیچ نظری موجود نیست: